
Napriek tomu v mnohých ázijských štátov nosia rúška všetci a, naopak, na Západe je to skôr výnimka. Zdá sa teda, že je to skôr otázka kultúry alebo zhody okolností. V závere analýzy však BBC priznáva, že možno je predsa len nosenie rúšok užitočné a krajiny, kde to povinne zaviedli, sú na tom lepšie.
V Číne, Hongkongu, Japonsku či v Thajsku je nosenie rúšok kultúrnou zvyklosťou a vyjadruje ohľaduplnosť voči iným (v Číne vás dnes môžu zatknúť, ak ho nemáte). Bolo to zvykom už dávno pred konoravísurom, hoci vo veľkom sa rozšíril až pri epidémii SARS v roku 2003. Ale napríklad v Indonézii či na Filipínach sa táto prax začína len teraz a hlavný dôvod je egoistický strach z nákazy.
Použitie tvárových ochranných rúšok
1. Kedy používať rúška na tvár?
Ak nemáte kašeľ, horúčku alebo dýchavičnosť, nie je potrebné nosiť ochranný rúšok.
Prečo? Neexistujú dôkazy o tom, že by rúšok chránil pred ochorením, ale ak ho nosite ak ste zdraví môže to mať negatívne účinky. Napríklad rúšok vám môže poskytnúť falošný pocit bezpečia, a preto zabudnete podniknúť ďalšie dôležité kroky, ako je napríklad umývanie rúk.
Ak ste zdravý a chcete používať rúšok, urobte tak v miestnostiach, kde je veľa ľudí a kde je možnosť blízkeho kontaktu, tj vo vzdialenosti menšej ako 1 meter od inej osoby (napr. Supermarket).
Keď zistíte, že musíte rúšok nosiť, je veľmi dôležité ho správne nosiť. Ak rúšok nenosíte správne, môžete mať ešte väčšie riziko infekcie.
Nezabudnite: rúšok sami o sebe vám neposkytne úplnú osobnú ochranu alebo ochranu ľudí vo vašom okolí, takže musíte dodržiavať všetky „jednoduché tipy“ týkajúce sa hygieny.
2. Nasadenie rúška
Ak máš jednorázové rúško s drôtikom vo vrchnej časti, najprv si túto časť prispôsob k tvári
Následne chyť rúško za gumičky a nasaď si ho na tvár, ideálne tak, aby ti čo najviac priliehalo k tvári
Počas nosenia rúška sa nedotýkaj ani rúška ani tváre, taktiež to platí pre vlasy
Rúško ti musí zakrývať aj nos, nielen ústa!
3. Odstránenie rúška
Pri skladaní rúška si ho nechytaj z prednej strany, ideálne je dať si ho dole tak, že si ho chytíš za úchyty na ušiach
Ak máš jednorazové rúško, vyhoď ho do uzatvorenej nádoby, ak znovupoužiteľné, vydezinfikuj ho vypraním alebo vyžehlením
V prípade, že sa nechtiac dotkneš rúška, starostlivo si umy ruky
Ak je rúšok mokrý alebo navlhčený, vymeňte ho za nový, čistý a suchý
Používajte vždy čisté rúška. Jednorazové nepoužívajte viackrát
POZNÁMKA: Čínski a talianski lekári často žiadajú, aby sa rúška nosili nepretržite, aby choré osoby, ktoré o nich nevedia, neinfikovali druhých.
0 komentari :
Zverejnenie komentára