V roku 1971 bol v Lugu vybudovaný Dom kultúry a zároveň boli vytvorené podmienky pre zachovávanie kultúrneho dedičstva, pre zveľaďovanie ochotníckej činnosti, ako aj pre organizovanie rôznych programov a výstupov. Dom kultúry sa stal centrom kultúrno-spoločenských dianí v osade. Všetky kultúrne aktivity, ktoré v tom čase viedli učitelia, sa dostali pod jednu strechu.
Kultúrno-umelecký spolok bol registrovaný roku 1984, ale ešte pokým toto združenie neexistovalo tanečná, hudobno-spevácka, divadelná a recitačná zložka pôsobili pri mládežníckej organizácii.
Tanečná skupina z Lugu sa prvýkrát na festivale Tancuj, tancuj zúčastníla roku 1972 v Hložanoch, keď mládežnícka organizácia prihlásila účasť tanečníkov, ktorých nacvičila Anna Farkašová-Krásniková. Za svoju prácu tanečná skupina roku 1972 získala Októbrovú cenu obce Beočin, ako i celý rad iných uznaní. O rok neskôr vystupovali v Kovačici na FF Tancuj, tancuj s choreografiou Zuzany Martinkovej a na tom istom festivale v roku 1974 v Hložanoch lužskí folkloristi zatancovali tanec Pavela Martinka. Odvtedy táto skupina pracovala iba sporadicky. Znovu sa zoskupila až roku 1984 o čo sa pričinili učitelia Martinkovci a dlhodobý tanečník a folklórny zaniecenec Pavel Kukučka, ktorý od tohto roku zastával aj funkciu choreografa. V tom istom roku 26. februára bol založený Kultúrno-umelecký spolok Mladosť, ktorého prvým predsedom sa stal Ondrej Kukučka.
Činnosť novozaloženého spolku, najmä jeho tanečnej zložke, sa neustále skvalitňovala a bola čulá o čom svädčia aj pravidelné vystúpenia na festivale Tancuj, tancuj. S tanečnou skupinou od založenia spolku pracovali Pavel Kukučka, Miroslav Báďonský, Ľudmila Hrubíková, Dušan Habor, Anna Farkašová, Miluška Kolárová, Anna Dudková a i. Občas angažovali aj externých pracovníkov a to Jána Slávika a Tatianu Amidžićovú-Krivákovú. V roku 1990 sa Lužania prvýkrát vyskúšali ako hostitelia a organizátori festivalu Tancuj, tancuj, kde si s choreografiou Jána Slávika Večer na krížnici vytancovali prvé miesto a tým sa dostali aj na Podpolianske slávnosti v Detve na Slovensku.
Okrem toho spolkári vystupovali aj v mnohých vojvodinských dedinách a od roku 1990 majú družbu so Šumiacom zo Slovenska. Druhýkrát Lužania organizovali FF TT v roku 2001, keď prebiehala 31. prehliadka a účinkovalo na nej 22 súťažiacich spolkov a 7 hosťujúcich súborov, z čoho jeden bol zo Slovenska.Kultúrno-umelecký spolok bol registrovaný roku 1984, ale ešte pokým toto združenie neexistovalo tanečná, hudobno-spevácka, divadelná a recitačná zložka pôsobili pri mládežníckej organizácii.
Tanečná skupina z Lugu sa prvýkrát na festivale Tancuj, tancuj zúčastníla roku 1972 v Hložanoch, keď mládežnícka organizácia prihlásila účasť tanečníkov, ktorých nacvičila Anna Farkašová-Krásniková. Za svoju prácu tanečná skupina roku 1972 získala Októbrovú cenu obce Beočin, ako i celý rad iných uznaní. O rok neskôr vystupovali v Kovačici na FF Tancuj, tancuj s choreografiou Zuzany Martinkovej a na tom istom festivale v roku 1974 v Hložanoch lužskí folkloristi zatancovali tanec Pavela Martinka. Odvtedy táto skupina pracovala iba sporadicky. Znovu sa zoskupila až roku 1984 o čo sa pričinili učitelia Martinkovci a dlhodobý tanečník a folklórny zaniecenec Pavel Kukučka, ktorý od tohto roku zastával aj funkciu choreografa. V tom istom roku 26. februára bol založený Kultúrno-umelecký spolok Mladosť, ktorého prvým predsedom sa stal Ondrej Kukučka.
![]() |
Tanečná skupina KUS Mladosť na FFTT 2009 |
Pri spolku je aktívny aj detský folklórny súbor, ktorý sa na Detskej folklórnej prehliadke Zlatá brána v Kysáči prvýkrát zúčastnil roku 1996 pod vedením Miroslava Báďonského. V roku 2000 deti nacvičoval Pavel Kukučka a vystupovala aj detská spevácka skupina, ktorú viedol Karol Škulec. O rok neskôr Lug mal až dve detské tanečné skupiny čo vidno z toho, že vedľa spolku svoju účasť na festival Zlatá brána prihlásila aj detská tanečná skupina Základnej školy Jovana Popovića pod vedením Milušky Kolárovej. Od roku 2004 detskú tanečnú skupinu úspešne vedie Anna Kukučková, čo nám môže potvrdiť kvantita súboru, ale aj kvalita jeho prednesu, ktorých výsledkom je aj prvá cena na DFF Zlatá brána v roku 2007. Vďaka tomu sa súbor dostal i na mládežnícky festival v Dulovciach na Slovensku.
![]() |
KUS Mladosť z Lugu v rumunskom Čerpotoku, 2008 |
![]() |
Ján Báďonský s kamarátmi a harmonikou |
Mužská spevácka skupina a tamburášsky orchester boli prvýkrát prihlásený na FF Tancuj, tancuj v roku 1974 v Hložanoch. Všetky záležitosti týkajúce sa hudby a spevu do roku 1985 mal na starosti Štefan Škulec, ktorého neskoršie vystriedal mladší brat Karol. Činnosť ženskej speváckej skupiny možno sledovať od roku 1985, keď pod vedením Pavela Kukučku vystúpila na FF TT.
Sóloví speváci z Lugu tiež boli aktívni ešte predtým ako bol spolok Mladosť založený. Na Stretnutí v pivnickom poli v Pivnici sa už v roku 1973 spred mládežníckej organizácie zúčastnil Štefan Škulec. Od roku 1985 spevákov na tento festival prihlasoval KUS Mladosť odkedy vystúpilo presne 20 interpretov ľudových piesní, ktorí do svojej osady neraz priniesli i významné odmeny. Tak si Ľudmila Hrubíková v roku 1987 vyspievala tretiu cenu za prednes, a v rokoch 1989 a 1990 získala cenu pre autentickosť piesní. Tú istú cenu odborná porota udelila i Silvesterovi Kolárovi roku 2008. Sóloví speváci sa ako predstavitelia spolku tiež zúčastňujú aj na festivale Rozospievaný Sriem, ktorého víťazkou v roku 2005 bola práve Lužanka Elena Hrubíková.
![]() |
Dievčenská spevácka skupina KUS Mladosť na FFTT 2010 |
Dievčenská spevácka skupina v rámci spolku vznikla roku 2005 a v tom istom roku sa ihneď predstavila na FF Tancuj, tancuj v Hložanoch pod vedením Rastislava Dudáša. V rokoch 2008 a 2009 sa zúčastnila na festivale Zlatni opanak vo Valjeve, kde v oboch ročníkoch prehliadky získala 1. miesto. Dievčenská spevácka skupina sa zúčastnila aj na Festivale nových lyrických piesní v Kulpíne, kde získala cenu sms hlasovania.
Od roku 2007 v rámci spolku Mladosť začala pôsobiť aj mužská spevácka skupina, ktorú síce Lug mal už v 70. rokoch minulého storočia a ktorá sa po čase odmlčala.
![]() |
Mužská spevácka skupina KUS Mladosť na FFTT 2010 |
![]() |
Predstavenie Tri vrecia zemiakov, 1988 |
V sedemdesiatych rokoch študent žurnalistiky Samo Kolár pripravil hru Matka Tajovského a Čechovove Pytačky. V ďalšom období sa dôraz kladie na detské divadlo (Skúšky čerta Belinka, Popoluška, Červené malé medvieďa, Zlaté srdiečko a iné). Réžiu mali na starosti učitelia Pavel Martinko a Ana Gajinovová a s predstavením Skúšky čerta Belinka Lužania vystúpili v Báčskom Petrovci na prehliadke detských súborov.
![]() |
Veterani KUS Mladosť na FFTT 2009 |
Kultúrno-umelecký spolok Mladosť sa mogol pochváliť do roku 2014. piatimi tanečnými skupinami (mal dve mládežnícke, dve detské a skupinu veteránov), dvomi speváckymi a divadelnou skupinou. Tiež existoval aj náznak formovania ľudového orchestra. Nemožno nespomenúť, že lužskí ochotníci venujú pozornosť aj zachovávaniu hmotného kulturného dedičstva a rozvoju rurálnej turistiky prostredníctvom etnodomu, ktorý upravili v roku 2009. Počas tohto roku spolkári oslavovali 25 rokov od založenia KUS Mladosť a z tej príležitosti usporiadali tri koncerty (divadelný, tanečný a spevácky) a vo svojej dedine privítali hostí zo Starej Pazovy, Beočina, ale aj zo zahraničia a to z Čiernej Hory a Chorvátska.
V rámci spolku pôsobilo viacero odbočiek, akými sú divadelná, hudobná, spevácka a tanečná, v ktorých bývalo zapojené vyše 100 členov. Najpočetnejší vždy býval folklórny súbor v ktorom pôsobili 3 skupiny: staršia, stredná a najmladšia. Všetko toto hovoríme v minulom čase, lebo v súčasnosti sa v tomto spolku situácia zmenila na horšie. Počet členov sa opaduje a tým pádom zaniká práca odbočiek. Príčin o takúto situáciu je mnoho a najviac vari vplýva to, že z Lugu mládež odchádza do väčšich miest na školenie, a potom tam i zostáva natrvalo. Posledné roky medzi najaktuálnejšie migrácie patrí odchod obyvateľov za prácou na Slovensko.
Spolok zobral učasť i na Podpolianských slávnostiach v Detve v roku 1991, ako predstaviteľ vojvodinských Slovákov. V roku 2003 v rámci družobných výmen súborov zavítal na 8. ročníku folklórnych slávností pod Kráľovou Hoľou, a v roku 2006 účinkoval na 41. ročníku Horehronských dní spevu a tanca v Heľpe a na medzinárodnom festivale EUROFOLKLÓR 2006 v Banskej Bystrici, tiež už tradične zavítal v Šumiaci. V roku 2008 súbor sa zúčastnil na Mládežnickom folklórnom festivale v Čerpotoku v Rumunsku, v tom istom roku pobudol na folklórnom podujatí v Iloku (Chorvátsko) a v roku 2017 na podujatí Slováci Slovákom v Levoči (Slovenská republika). Detský folklorny súbor Hájiček KUS Mladosť sa pravidelne zúčastňuje na Detskom folklórnom festivale Zlatá brána, a v roku 2007 sa stal aj víťazom a za odmenu si získal odchod na Detské folklórne slávnosti do Duloviec. V roku 2018 Hájičekovci tiež zapôsobili na porotu Zlatej brány a boli odmenení druhým miestom. Iked’ teraz už zriedkavejšie spolok pestuje tradíciu spolupráce so slovenskými spolkami z Vojvodiny, v rámci ktorej sa organizujú návštevy s kultúrno umeleckým programom, v poslednej dobe spolok najviac spolupracuje so SKOS Jednota zo Šídu. Folklórny súbor, okrem výstupov v slovenských osadách, účinkoval aj na festivaloch, kultúrnych podujatiach a podujatiach iného rázu (napr. turistických), v Novom Sade, Valjeve, Levači, Banoštore… Ikeď stále menej početnejší ako tanečníci, speváci KUS Mladost’ spievali slovenské piesne na festivaloch v Pivnici, Starej Pazove, v Šíde, Kulpíne, v Iloku kde, okrem svojich pozoruhodných výstupov zapôsobili nielen na obecenstvo, ale mnohokrát si vyspievali aj ceny odborných porôt.
V roku 2015 KUS Mladost’ začal s realizáciou projektu V lipovom chládku a medovom sládku, je to podujatie ktoré má za cieľ:
- promovať prácu včelárov a prezentovať med a medové výrobky,
- prezentovať včelárstvo, ako prírodný zdroj na rozvoj poľnohospodárstva,
- vytvorenie podmienok na hospodársky rozvoj dediny,
- kreovanie ochrannej značky dediny,
- rozvoj dedinskej turistiky,
- pestovanie a zachovávanie kultúrnej a národnej tradície.
Aj napriek tomu že je Lug malou osadou, v pomere na vojvodinské osady obývajúce Slovákmi, ako i tomu, že pôsobí v okrese v ktorom je jedinou slovenskou osadou, členovia spolku, teraz čoraz viac málopočetnejší, snažia sa svojou aktivitou zachovávať svoju ľudovú a kultúrnu tradíciu a slovenskú identitu. Dúfajme, že sa situácia predsa len zmení na lepšie, a to nie iba situácia, ale aj my všetci. Lebo ak neorieme a nesejeme, nebudeme ani žat’, budeme čoraz chudobnejší a chudobnejší (niekto povedal, že stupňom rozvoja kultúry sa merá úroveň spoločenského rozvoju) a prídeme o všetko, našim potomkom nezanecháme žiadne dedičstvo našej slovenskej identity. A človek bez identity – nejestvuje.
Predsedníčka KUS Mladosť z Lugu
Anna Čelovská
Referencie:
Zborník prác: zostavovateľ MATÚCH, Pavel: Lug, Dedinka v údolí. Stará Pazova: GKP SavPO 2008. 300 s.
Diplomová práca z dejepisu: KUKUČKOVÁ, Anna: Dejiny Lugu a slovenskej základnej školy. Obhájené v Báčkom Petrovci 2008.
0 komentari :
Zverejnenie komentára