
Call centrum obce Beočin na pomoc občanom
021 / 870-260, od 07.00-20.00 hodín
Ústav verejného zdravotníctva Vojvodiny
064 / 8028-894, 064 / 8028-895, 064 / 802-88-96
Pohotovostné riaditeľstvo mesta Novi Sad
021 / 4882-777
Pomoc pri dodávke základných potravín v Novom Sade
021 / 48-71-700
Osobitné vydanie ministerstva zdravotníctva
064 / 8945-235
Ústav verejného zdravia Srbska
011 / 2684-566
Preventívne opatrenia a odporúčania
Časté a dôkladné umývanie rúk mydlom a vodou. V prípade neprítomnosti mydla a vody používajte dezinfekčné prostriedky na báze alkoholu.
Nedotýkajte sa tváre.
Vyvarujte sa úzkeho kontaktu, pozdravov a bozkávania s ľuďmi, ktorí majú tieto príznaky: horúčka, kašeľ, kýchanie, nevoľnosť, bolesť v krku.
Ak pocítite tieto príznaky, prvým krokom je izolácia domácnosti a sledovanie stavu. V prípade zhoršenia celkového stavu po dvoch až troch dňoch sa nahláste do jedného z klinických stredísk alebo do jednej zo všeobecných nemocníc v závislosti od vášho bydliska.
Na verejných miestach dávajte pozor na hygienu: bez toho, aby ste sa dotkli bežných predmetov a zhromažďovali sa na miestach s mnohými ľuďmi. Vyvarujte sa kín, divadiel, veľkých trhov a športových podujatí.
Ak budete kýchať alebo kašľať, zakryte si ústa vreckovkou a ubezpečte sa, že utierky ihneď zahodíte.
Miestnosti, v ktorých bývate, často vetrajte.
Noste masku, ak máte príznaky alebo ak sa staráte o niekoho, kto ich má.
Osobitná pozornosť by sa mala venovať starším ako 60 rokov a chronickým pacientom.
Aké sú príznaky?
Miernejšie formy ochorenia sa môžu podobať nachladnutiu (horúčka, slabosť, bolesti svalov). Závažnejšie formy tohto ochorenia sa prejavujú zápalom pľúc, horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. V najťažších prípadoch sa môže vyskytnúť šok, akútny respiračný syndróm a fatálne následky.
Ako dlho trvá inkubácia choroby?
Inkubácia choroby (doba od zavedenia vírusu do tela až po objavenie sa príznakov) trvá až 14 dní (v priemere 5 dní).
Ako sa prenáša koronvírus?
Tento vírus sa prenáša neľudským spôsobom kvapôčkami, ktoré vdychujú kvapky vyhodené infikovanou osobou pri kašľaní alebo kýchaní (podobné chrípke). Prenos je možný aj priamym kontaktom. Preskúmajú sa ďalšie možné cesty prenosu tohto vírusu. Infikovaná osoba sa považuje za najviac nákazlivú, pričom má príznaky choroby (kašeľ, kýchanie).
Kto má zvýšené riziko nákazy?
COVID-19 môže ovplyvniť ktokoľvek bez ohľadu na vek. Najzávažnejšie formy infekcie pneumóniou a závažným akútnym respiračným ochorením sa doteraz vyskytli u starších ľudí (nad 65 rokov), u osôb s chronickými ochoreniami a so zníženou imunitou. Zdravotnícki pracovníci a ich rodinní príslušníci, ktorí ošetrujú a starajú sa o pacientov, sú vystavení väčšiemu riziku nakazenia v dôsledku vysokej expozície vírusu.
VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ SPRÁVANIA
Od stredy 18. marca o 10.00 hod. vo všetkých mestských oblastiach je zakázané vstupovať na ulicu pre ľudí nad 65 rokov a v dediny na viac ako 70 rokov.
Od 20:00 do 5:00 nesmie byť nikto na ulici, s výnimkou príslušných úradov na pridelení a tých, ktorí majú prácu na tretej zmeny.
Tento zákaz pohybu sa nevzťahuje na osoby, ktoré naliehavo potrebujú lekársku pomoc, ani na určité skupiny poľnohospodárov.
Tí, ktorí porušía zákaz, budú trestne zodpovední.
0 komentari :
Zverejnenie komentára